Nasza szkoła w tym roku rozpoczyna projekt we współpracy z PAH (Polską Akcją Humanitarną). Znaleźliśmy się w gronie 10 szkół podstawowych zakwalifikowanych do programu Globalnie i Krytycznie w Szkole. Grupę projektową stanowi klasa 702 wraz z opiekunkami Anetą Beresińską i Agnieszką Pawlus.
Program przede wszystkim wspiera proces wychowawczy w szkole - kształtuje postawy otwartości, szacunku, osobistego zaangażowania, a także gotowości do ustawicznego uczenia się i zadawania sobie pytań „dlaczego?” „czy na pewno?”, „a co jeśli…?”.
„Rok w programie „Globalnie i Krytycznie w Szkole” to czas na uświadomienie sobie istnienia globalnych współzależności, poznania ich i zauważania w codziennym życiu i codziennych wyborach. To przestrzeń na dyskusję o aktualnych i ważnych społecznie tematach, ale także na przyjrzenie się temu, jak media kształtują nasze wyobrażenie o świecie i postrzeganie innych oraz poznanie perspektywy osób ciemnoskórych i pochodzących spoza Polski. W programie poruszymy w nim m.in. tematy: kryzysu klimatycznego, migracji i uchodźstwa, nierówności, rasizmu, odpowiedzialnej konsumpcji i aktywnych działań na rzecz globalnych wyzwań (wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju).(PAH)
Będziemy wspólnie próbować zrozumieć jak jesteśmy powiązani ze światem i współodpowiedzialni za to co się na nim dzieje. Będziemy uczyć się krytycznie podchodzić do przekazów medialnych dotyczących spraw globalnych (m.in. zmiany klimatu, głodu, migracji czy rasizmu).
Za nami już pierwsze webinary, spotkania międzyszkolne oraz 3-dniowe, bardzo intensywne, szkolenie nauczycielek. A przed nami rok wielu działań , inspiracji, nowe doświadczenia, które z pewnością wpłyną na rozwój umiejętności i poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji globalnej. Wierzymy, iż nauczymy się dyskutować na ważne społecznie tematy, wprowadzimy tematy globalne na zajęcia oraz zaangażujemy młodzież do działań na rzecz bardziej otwartego i solidarnego świata.
Agnieszka Pawlus i Aneta Beresińska