Dnia 29 maja klasy 201 i 301 pojechały na wycieczkę szkolną. Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA, gdzie klasy uczestniczyły w warsztatach prezentujących okres wczesnego średniowiecza. Następne w planie były Międzyzdroje.
Na początku udaliśmy się na molo i przeszliśmy promenadą. Wspólne plażowanie, jedzenie gofrów i lodów były najlepszym sposobem spędzenia czasu z przyjaciółmi z klasy.
W klasach I i II odbyły się kolejne warsztaty czytelniczo- twórcze. Tym razem hasłem przewodnim była ekologia i ochrona środowiska naturalnego w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uczniowie zapoznali się z twórczością Małgorzaty Strzałkowskiej oraz wysłuchali kilku wierszy z książki "Raj na Ziemi - czyli rady nie od parady II". Autorka w zabawny sposób namawia dzieci do dbałości o swoją planetę i najbliższe otoczenie, co uczniom bardzo się podobało i chętnie działali w oparciu o treść wysłuchanych porad.
Podczas tych warsztatów, wyjątkowo dużo się działo. Uczniowie układali ekologiczne hasła, współpracowali w grupie tworząc rysunkową kulę ziemską, projektowali "ekoludki", ekologiczne domy i zielone osiedla. Wszystko po to by stworzyć nieziemskie, ekologiczne plakaty, które już zawisły w holu szkoły i przypominają wszystkim, że to od każdego z nas zależy, jak będzie wyglądało nasze otoczenie, nasz wspólny, zielony dom. I pamiętaj: CZYSTE ŚRODOWISKO TO NAJLEPSZE UZDROWISKO!
Małgorzata Protoklitow
Katarzyna Pawłowicz-Bielska
Uczniów klas IV – VIII SP 20 zapraszamy na gry, zabawy niespodzianki i wiele atrakcji, w godz. od 9.00 – 12.00
Szczegóły na plakatach w holu szkoły i u wychowawców.
W środę 10 maja 2023 r. odbył się MARATON CZYTELNICZY DLA KLAS I-III. Celem wydarzenia było rozwijanie kompetencji i zainteresowań czytelniczych uczniów oraz rozbudzanie potrzeby obcowania z literaturą dziecięcą.
Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności głośnego czytania wylosowanego fragmentu prozy. Spośród uczestników komisja konkursowa w składzie: p. Małgorzata Początko, p. Natalia Kowalska i p. Katarzyna Pawłowicz-Bieska, wyłoniła Mistrzów Czytania w trzech kategoriach wiekowych w oparciu o następujące kryteria:
- poprawność czytania,
- tempo i płynność,
- wyrazistość i dykcja,
- oraz interpretacja czytanego tekstu.
W TYM ROKU MISTRZAMI CZYTANIA ZOSTALI:
Klasy I: Mikhail Belikov - z kl. 104
Klasy II: Antonina Zmorkowska - Biela z kl. 206
Klasy III: Zofia Pokorska - z kl. 305
Podsumowaniem Maratonu było wręczenie nagród książkowych, pamiątkowych dyplomów i słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.
DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ, GRATULUJEMY SUKCESÓW I ZAPRASZAMY ZA ROK!
Organizator:
Katarzyna Pawłowicz-Bielska
Klasy czwarte zrealizowały kolejny projekt z przyrody. Celem projektu było stworzenie modelu doliny rzecznej lub modelu wzniesienia z ich najważniejszymi elementami. Pomysłowość uczniów była niesamowita. Zarówno w kwestii użytych materiałów, techniki, jak i formy. Widać, że włożyli w swoje dzieła mnóstwo serca.
Prace można podziwiać w holu głównym szkoły.
Nauczyciel przyrody,
A. Pawlus
19.05.2023 uczniowie klas 504 i 601 udali się na wycieczkę do Poznania. Uczniowie mieli bardzo napięty grafik od samego początku, chwilę po przyjeździe na miejsce, uczniowie wzięli udział w grze miejskiej detektywi gdzie mieli za zadanie iść tropem różnych zdarzeń historycznych. Kolejnym punktem był Survival w dżungli, obie klasy wraz z przewodnikiem i instruktorem w Poznańskiej Palmiarni poznawali tajniki przetrwania w dżungli oraz sami zwiedzając obiekt, musieli rozwiązać kilka przyrodniczych zagadek.
Pomiędzy zadaniami oraz obiadem, byliśmy świadkami walki Poznańskich Koziołków.
Uczestnicy:Klasa 504 i 601
Wychowawcy: Olga Gęborys, Tomasz Jankowski
Opiekunowie:Małgorzata Frączkiewicz-Sągajłło, Jarosław Koitka
29.05.2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach Czwórboju Lekkoatletycznym w ramach GSM. Kolejny rok z rzędu nasi chłopcy podtrzymali passę i wrócili ze złotymi medalami, dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej na pierwszym miejscu stanął Szymon Klawiński.
W obu przypadkach przewaga nad drugim i trzecim miejscem była bardzo duża.
Skład: Klawiński Szymon 605, Byczkowski Wojciech 603, Nicpoń Cezary, Wieczorek Szymon, Gojżewski Tomasz,Nicpoń Franciszek 506
Trener/opiekun: T.Jankowski
Dnia 26.05.2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Trójboju Lekkoatletycznym w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży. W zawodach dla klas IV wzięło udział 10 szkół z Gorzowa Wielkopolskiego.Nasza reprezentacja spisała się na medal zdobywając drugie miejsce oraz ex aequo dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji indywidualnej, które wywalczyli Bartosz Wojtyś oraz Jakub Tabor deklasując pozostałych uczestników.
Tabela Końcowa:
1. SP2
2. SP20
3. SP21
Trener/opiekun: T. Jankowski
Mamy ogromną przyjemność podzielić się wynikami konkursu "Kangur Matematyczny 2023", który odbył się 16 marca 2023 roku. To wydarzenie, w którym wzięło udział 125 uczniów z naszej szkoły było bardzo emocjonujące.
Nasi uczniowie zaprezentowali swój talent, wiedzę i umiejętności matematyczne, zdobywając wiele satysfakcjonujących wyników. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w konkursie, który rozwija logiczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów matematycznych.
Wśród uczestników konkursu wyróżnionych zostało 12 osób, które wykazały się szczególnymi osiągnięciami. Chcielibyśmy serdecznie pogratulować naszym wyróżnionym uczniom:
- Stempen Danil z klasy 204, nauczyciel przygotowujący p. Małgorzata Protoklitow
- Żardecki Dominik z klasy 302, nauczyciel przygotowujący p. Aleksandra Matkowska
- Majewski Tymon z klasy 303, nauczyciel przygotowujący p. Renata Piotrowicz
- Janczewski Tymon z klasy 407, nauczyciel przygotowujący p. Jolanta Cieśla-Baranowska
- Podsiadło Blanka z klasy 404, nauczyciel przygotowujący p. Joanna Szymańska
- Nisiewicz Ignacy z klasy 504, nauczyciel przygotowujący p. Anna Dąbrowska
- Kurczyna Aleksandra z klasy 503, nauczyciel przygotowujący p. Jolanta Pietraszewska
- Filipiak Piotr z klasy 502, nauczyciel przygotowujący p. Anna Dąbrowska
- Sawoch Weronika z klasy 601, nauczyciel przygotowujący p. Jolanta Cieśla-Baranowska
- Cieniuch Gabriel z klasy 602, nauczyciel przygotowujący p. Magdalena Molik
- Kaczmarski Jakub z klasy 602, nauczyciel przygotowujący p. Magdalena Molik
- Dziewiatowski Piotr z klasy 601, nauczyciel przygotowujący p. Jolanta Cieśla-Baranowska
Wasze zaangażowanie i ciężka praca zasługują na najwyższe pochwały. Jest to dowód na Wasze pasje i zdolności matematyczne, które z pewnością będą Wam towarzyszyć w dalszej nauce i życiu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Wasza chęć do nauki, otwartość na wyzwania i gotowość do podjęcia trudów matematyki są godne uznania.
Dziękujemy także nauczycielom matematyki za ich zaangażowanie i wysiłek w przygotowanie uczniów do konkursu. Wasza pasja i umiejętności przekazywania wiedzy są nieocenione i inspirujące.
Życzymy Wam dalszych sukcesów w matematyce i innych dziedzinach, a także kontynuacji pasji odkrywania tajemnic tego fascynującego przedmiotu.
Szkolny Koordynator Konkursu
Stanisława Siwik
W poniedziałek tj. 22.05.2023 zakończyliśmy mecze fazy grupowej Klasowej Ligi Mistrzów, turnieju piłki nożnej dla uczniów klas piątych i szóstych. Do turnieju zgłosiło się 10 zespołów, które rywalizowały między sobą o awans do wielkiego finału.Mecze finałowe z udziałem klas 506 605 602 504 zostaną rozegrane podczas Szkolnego Dnia Dziecka 1 czerwca.
Tabela końcowa fazy grupowej:
I Grupa
klasa 506 12 pkt
klasa 605 9 pkt
klasa 505 6 pkt
klasa 501 3 pkt
klasa 603 0 pkt
II Grupa
klasa 602 12 pkt
klasa 504 5 pkt
klasa 601 5 pkt
klasa 502 3 pkt
klasa 503 1 pkt
Organizator T.Jankowski
W maju uczniowie klasy 304 uczestniczyli w warsztatach ekologicznych "Co wiemy o powietrzu?". Celem spotkania było wzbogacenie wiedzy dzieci na temat środowiska przyrodniczego, uświadomienie im zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania człowieka względem przyrody. Zajęcia prowadzone były w formie zabawowej z wykorzystaniem licznych pomocy i rekwizytów, które angażowały wszystkich uczestników. Najwięcej radości sprawiło uczniom badanie powietrza.
Przeprowadzone zostały doświadczenia na istnienie powietrza w człowieku (materii żywej) i w przedmiotach. Dzięki aktywnej pracy badawczej mali przyrodnicy dowiedzieli się do czego służy powietrze i jaki jest jego skład. Poznali także jego właściwości, potrafili podać źródła oraz skutki zanieczyszczenia powietrza i przyczyny powstawania smogu. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali kolorowe papierowe wiatraczki oraz prace na temat "Jak dbać o czyste powietrze?" w programie Paint.
Organizator: Beata Nawrocka
Dnia 16. 05. 2023 roku uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wybrali się wraz z wychowawcami i rodzinami na mecz Enea Stal Gorzów 5. kolejki U-24 Ekstraligi, gdzie Stal pewnie pokonała U-24 Beckhoff Spartę Wrocław, bo aż 58:32. Z racji tego, że dyscyplina sportowa jaką są wyścigi motocyklowe czyli żużel ma w naszym mieście bogatą tradycję i cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców wielu z naszych wychowanków jest jej wiernymi kibicami. Podczas wizyty dzieci miały okazję zrobić zdjęcia z popularnymi młodzieżowcami: Oskarem Paluchem, Mathiasem Pollestad, Wiktorem Jasińskim, Celiną Liebmann, która debiutowała przez gorzowską publicznością. Wyjścia tego rodzaju są bardzo lubiane przez dzieci, wzbudzają wiele pozytywnych emocji i są okazją do kształtowania właściwych postaw jako przyszłych sportowców bądź kibiców.
Anna Broniarczyk
Druk obiektów na drukarce 3D liczymy w godzinach a czasami w dniach. Dla wielu osób może wydawać się to rozczarowujące – czekać 18 godzin na wydruk figurki o wysokości kilku centymetrów. Co więcej, im większa dokładność wydruku tym dłuższy czas wykonania tak więc druk 3D to zdecydowanie zajęcie dla cierpliwych.
Gdy drukujemy drukarą do papieru, wszystko idzie zgodnie z planem. W przypadku drukarki 3D wypadki zdarzają się dużo częściej. Nie wystarczy tylko eksport pliku .gcode do drukarki 3D żeby zacząć na niej drukować. Wydruk czasami odkleja się od stołu, dysza może się zapchać filamentem, może nastąpić spadek temperatury, albo model się przewraca poprzez niewłaściwie jego podparcie. Przekonał się o tym wszystkim dobitnie Maksymilian Dąbrowski z klasy 808, podczas wielu prób wydruku modelu maski postaci Simon "Ghost" Riley – brytyjskiego porucznika, członka sił specjalnych Special Air Service występuje w grze Call of Duty.
Upragniony model wymagał wielu modyfikacji, kolejnych prób, analiz oraz konfiguracji parametrów technicznych druku aby finalnie proces zakończył się powodzeniem.
Jodko Patryk
16 maja uczniowie klas 108 oraz 204 wybrali się na kilkugodzinną wycieczkę do Czelina, gdzie spędzili wspaniały czas w Wiosce Lapońskiej. Opiekę nad dziećmi sprawowały: M. Protoklitow, K. Pawłowicz – Bielska, A. Nadrowska, A. Paprocka.
Dzieci zwiedziły zagrodę ze zwierzętami – zobaczyły kozy, daniele, muflony, jelenie, kuce, owce oraz najważniejsze - renifery. Widziały oswojonego bociana Wojtka oraz strusie, które zwracały uwagę swoim niesfornym zachowaniem. Dużą radość sprawiło dzieciom karmienie zwierząt. Niewątpliwą atrakcją były zajęcia organizowane przez animatorów na placu zabaw, np. strzelanie z łuku, jazda na tyrolce, jazda na letnich sankach z kołami, przeciąganie liny i wiele innych. Wszyscy dowiedzieli się także ciekawostek o zwyczajach i kulturze ludu Samów - lapońskich hodowców reniferów. W trakcie wycieczki wybornie smakowały pieczone kiełbaski oraz podpłomyki z ekologicznym dżemem. Czas spędzony na niezwykłym placu zabaw sprawił, że przez chwilę uczniowie poczuli się jak w magicznej Laponii.
„Nie chce mi się stąd wyjeżdżać” – takie podsumowanie i tylko podobne, było słychać po podaniu informacji o konieczności powrotu do Gorzowa.
M. Protoklitow
K. Pawłowicz - Bielska
W kwietniu miały miejsce spotkania klas 1 naszej szkoły z Dianą (panią myśliwą). Pani Joasia kolejny raz odwiedziła nasza placówkę. Ciekawie i barwnie opowiadała dzieciom o zwyczajach i życiu zwierząt. Poruszyła tematy związane z łowiectwem i zadaniami kół łowieckich. Opowiadała, że łowiectwo jest pasją, chęcią częstego obcowania z naturą, bycie myśliwym polega nie tylko na strzelaniu.
To obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk bytowania, dokarmianiem zwierząt, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy.
Pani Joasia opowiedziała dzieciom także o swoich doświadczeniach związanych z myślistwem oraz o różnych gatunkach zwierząt, jakie można spotkać w naszych okolicznych lasach. W opowieściach z lasu pojawiało się mnóstwo gwarowych, myśliwskich określeń, które bardzo spodobały się uczniom. Pogadanka urozmaicona była pokazem ilustracji.
Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali prelekcji Diany. Następnie wykonywali piękne, przytulne gniazda dla kaczki i jej piskląt. Otrzymali od Pani Joasi podarunki w postaci kolorowanek.
Spotkanie było bardzo pouczające i intersujące. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Anna Broniarczyk
2 maja połączone klasy 602 i 603 naszej szkoły wzięły udział w wycieczce na baseny do Tropical Island nad Berlinem.Tropikalna Wyspa - to największa tropikalna kraina w Europie z wieloma atrakcjami: liczne zjeżdżalnie, wodospady, groty skalne, rwące rzeki i inne atrakcje. Las Tropikalny - dżungla w Tropical Islands zbudowana z 30.000 roślin - drzew, krzewów i powojów. Zapraszamy do galerii. :)
W dniach egzaminu wprowadza się zmianę organizacji pracy szkoły.
Zarządzenie nr 11/2023 Dyrektora Szkoły Podstawowej.pdf
10 maja nasza czytelnia zamieniła się w niezwykły ogród – ogród muzyczny. Zaproszeni goście usłyszeli rozkwitające talenty i te, które dopiero zaczynają kiełkować. Chcieliśmy, aby każdy przesadził je do swego ogrodu wrażliwości, zaopiekował się nimi i potraktował tak, jak trzeba obchodzić się z płatkami najdelikatniejszej róży.
Mamy nadzieję, że w każdym z występujących zabrzmiała własna, niepowtarzalna, czarująca melodia, będąca bukietem dzisiejszych muzycznych wrażeń, własnych wspomnień i refleksji, a zaprezentowane utwory choć na chwilę przeniosły wszystkich w liryczny świat poezji.
Spotkanie odbyło się z ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i Majówki Humanistycznej.
Agnieszka Zatylna i Jolanta Tokarek
W dniu 11 maja uczennice naszej szkoły zwyciężyły w rozgrywkach finałowych o Mistrzostwo Województwa Lubuskiego w koszykówce dziewcząt 3x3.W zawodach, które odbyły się w Zielonej Górze, zespół SP-20 odniósł komplet wygranych, uzyskując tym samym prawo do udziału w turnieju o Mistrzostwo Polski!
Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice: Nadia Baszyńska (701)Gabriela Garncarek (603)Julia Krzyżaniak (603)Amelia Morawska (603)Hanna Świderska (603)
Opiekun zespołu Pan Dariusz Odej
Gratulujemy!
Dnia 24 kwietnia 2023 w sali widowiskowej MCK przy ul. Drzymały 26 w Gorzowie Wlkp. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wśród których byli : Helena Oziewicz kl. I,Julia Żuchowska kl. III i Tymon Majewski kl. III wzięli udział w Lubuskich Konfrontacjach Artystycznych - Recytacja.
Każdy z uczestników wykazał się odwagą i zaprezentował wybrany przez siebie wiersz o dowolnej tematyce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Ewlina Chudy
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Gorzowie Wielkopolskim |
E-mail szkoły: | sp20@edu.gorzow.pl |
Telefon: | (095) 722-94-55 |
Adres szkoły: | ul. Szarych Szeregów 7 66-400 Gorzów Wielkopolski Poland |