W środę 4.10.2023 rozegraliśmy kolejny turniej piłki nożnej z cyklu 20 CUP. Tegoroczna edycja była pod hasłem Gramy dla Pani Ewy. Podczas turnieju odbył się kiermasz ciast, przygotowanych przez uczniów/rodziców, którzy reprezentowali naszą szkołę oraz rodziców z klasy 701. Podsumowując cała imprezę, mnóstwo ciekawych meczów, wspaniały doping a przede wszystkim jeden wspólny cel!
Końcowe wyniki:
I miejsce SP21 I
II miejsce SP21 II
III miejsce SP20 Zółci
IV miejsce SP Santok
V miejsce SP Kłodawa
VI miejsce SP20 fioletowi
VII miejsce SP Różanki
Dziękuję wszystkim zaangażowanym uczniom oraz naszym absolwentom. Maksymilian Hrabski oraz Konrad Leśniak - sędziowie. Bartosz Wojtal - obsługa techniczna. Kalina Kowalczuk oraz Maja Trzcińska - stolik sędziowski. Pan Marek Zblewski - fotograf.Do zobaczenia za rok!
Organizator: T. Jankowski
Minął wrzesień, nastała połowa października, czyli doskonały czas na oddech od nauki. Klasy 702 i 705 wybrały się zatem do Majalandu, by wspólnie spędzić czas poza murami szkoły. Pogoda dopisała naszej integracji - bawiliśmy się nie tylko w hali, ale również korzystaliśmy z atrakcji na powietrzu - lataliśmy samolotami, stoczyliśmy bitwę wodną na statkach. Nie zabrakło też śmiałków, którzy wybrali się na wilkołaka.
Towarzyszące nam emocje najlepiej pokażą zdjęcia:
Opiekunowie:
Aleksandra Krawiec
Agnieszka Pawlus
Beata Peszko
Jak co roku Dzień Patrona Szkoły, Bohaterów Westerplatte, uczniowie klas siódmych obchodzili, poznając okolicę. W tym roku klasy 702, 703, 704 i 705 wybrały się do Stargardu. Spacerowały z przewodnikiem po mieście, odwiedziły jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego - kolegiatę NMP Królowej Świata, przeprowadziły szereg ciekawych doświadczeń w Stargardzkim Centrum Nauki FILARY, próbowały też swoich sił podczas warsztatów z długopisami 3D. Wszyscy wrócili do domów zadowoleni.
A. Krawiec
W dniu 28.09.2023 z okazji obchodów święta szkoły, grupa wiekowa klas szóstych wraz z wychowawcami, udała się do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego - Umocniony Łuk Odry i Warty lub Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty - system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934-1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy (Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego). Zlokalizowany w województwie lubuskim, nieopodal Międzyrzecza.Pani przewodnik oprowadziła nas po największym podziemiu fortyfikacyjnym świata oraz zaznajomiła z historią tego niezwykłego miejsca.Uświadomiła nam również ,że w tej chwili jest to także rezerwat nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32-35 km.Po zwiedzaniu podziemi, odbyło się wspólne ognisko przy którym mogliśmy podzielić się wrażeniami.Jak spędziliśmy czas, można oglądnąć w galerii zdjęć.
Dnia 19 października rozpoczęliśmy cykl comiesięcznych spotkań czytelniczych, których celem jest zachęcanie uczniów do spędzania wolnego czasu z książką. Na początek do pierwszoklasistów przybył wróbelek Elemelek. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali przygód wesołego ptaszka, w interpretacji pań z biblioteki szkolnej. Ciekawość podsycała tajemnicza walizka, w której zgromadzone były różne rekwizyty. Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami dla pani Agnieszki i pani Joli. Już czekamy na kolejne!
Organizator: Mariola Nogły
2 października 2023 r. przedstawiciele klas V udały się na konkurs Wiedzy o Papieżu do Katolickiej Szkoły Podstawowej. W rywalizacji wzięło udział 10 drużyn reprezentujących szkoły z rejonu gorzowskiego. Nasi uczniowie po zaciętej walce wywalczyli I miejsce.
Nasza drużyna składała się z trójki uczniów - Wojciecha Oracz (501), Zuzanny Fiałkowskiej (505) i Antoniego Świątkowskiego (505). Na wręczenie nagród przybył ks.Bp. Tadeusz Lityński.
Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom! Relacje można zobaczyć na stronach: Link 1 , Link 2
s. Matusiak Dalia
W piątek 13 października klasa 403 odbyła przyrodniczą wycieczkę do stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gorzowie Wlkp.Uczniowie w ramach lekcji przyrody mogli zapoznać się ze składnikami pogody i przede wszystkim z przyrządami, które służą do ich pomiaru. Poznali trochę histori pomiarów w naszym mieście, pracę meteorologa i mieli okazję podziwiać piękne widoki z dachu stacji. Pogoda nam dopisała.
Karolina Goldberg
10 października 2023 r. klasy 208 i 304 wybrały się do Owczogrodu w ramach realizacji tematyki "Zwierzęta w gospodarstwie". Uczniowie z dużym zainteresowaniem przysłuchiwały się opowieściom pasterza, który opowiedział o swojej pracy oraz przedstawił kilka ciekawostek z życia i hodowli owiec. Z zapartym tchem oglądaliśmy pokaz zaganiania owiec przez psa rasy border collie. Dużą atrakcją okazał się labirynt z balotów siana i poszukiwanie ukrytego skarbu. Zabawy i ruchu było co niemiara! A to nie był koniec wrażeń. Na dzieci czekały jeszcze zadania - wyzwania, które dla hodowcy owiec są codziennością oraz praca plastyczna z wykorzystaniem owczej wełny. Na zakończenie wycieczki upiekliśmy kiełbaski podczas wspólnego ogniska.
Serdecznie dziękujemy #Owczogród za wspaniały dzień w towarzystwie uroczych owiec!
Zobaczycie nas tu:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=703087681843569&id=100064270290600
Katarzyna Bielska, Małgorzata Protoklitow
5 października 2023 r. odbył się długo wyczekiwany Koncert Charytatywny pod hasłem "Promyk Słońca 🌞 dla Pani Ewy" przygotowany przez nauczycieli i uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Wydarzenie było pełne kolorów, tańca, muzyki i dobrej zabawy. Śpiew najmłodszych uczniów oraz ciekawe choreografie zachwyciły publiczność. Dowodzą temu, płynące do nas z różnych stron słowa uznania, które nie ukrywamy, bardzo nas cieszą! ❤️
Dziękujemy Rodzicom, Dziadkom i wszystkim Gościom za tak liczne przybycie!
Dziękujemy za każdą wrzuconą do puszki cegiełkę, za każde oddane serce!
Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice spisaliście się na 🥇 medal. 💛🧡❤️
Niech ta pozytywna energia, radość i ciepłe wspomnienia pozostaną z nami na długo!
ZAPRASZAMY NA FUNPAGE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ NA Facebooku. TAM ZNAJDZIECIE JESZCZE WIĘCEJ ZDJĘĆ I FILMIKÓW Z TEGO WYDARZENIA 😊.
Oto link:https://www.facebook.com/profile.php?id=100093016281446
W poniedziałek 9 października 2023r., uczniowie klasy 601 wraz z wychowawcą klasy p. Krzysztofem Klukiewiczem i p. Justyną Jaworską -Głazik, wybrali się do kina na film pt." O psie, który jeździł koleją". Uczniowie mieli okazję zobaczyć i porównać, czym różni się film od książki o tym samym tytule. Klasa miło spędziła czas w sali kinowej, nie brakowało chwil śmiesznych i wzruszających, a po powrocie do szkoły, na kolejnej lekcji języka polskiego, była okazja aby podzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami na temat filmu.
Krzysztof Klukiewicz
10 października klasa 504xi postanowiła poszukać kota, którego uwielbiał wybitny kompozytor Wojciech Kilar W tym celu uczniowie udali się do Filharmonii Gorzowskiej i uczestniczyli w grze edukacyjnej Kot Kilara. Uczniom udostępniony został budynek filharmonii. Gracze poruszali się po całym obiekcie – jak po wielkiej planszy. Zaglądali w miejsca niedostępne na co dzień. Na trasie gry czekały na uczestników zagadki, a na końcu szlaku – specjalne trofeum.
Zapraszam do fotorelacji.
Justyna Jaworska- Głazik
Wrzesień to miesiąc powrotu uczniów do szkoły, ale także konkurs Wielkim Krokiem Wracamy do Szkoły. Kolejny rok nasi uczniowie bardzo licznie zgłosili się do udziały w konkursie, dlatego bardzo cieszy duże zainteresowanie i chęć do pozaszkolnej aktywności fizycznej. Celem konkursu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku. Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulacje dla wszystkich!
Organizator: T. Jankowski
Od kilku lat w każdy pierwszy wtorek października organizowane są sztafetowe biegi przełajowe. Na trasie biegu, który odbył się na Nadwarciańskich Błoniach, rywalizowało 344 uczniów z gorzowskich szkół. Reprezentacje naszej szkoły spisały się perfekcyjnie zajmując w poszczególnych kategoriach wiekowych miejsca medalowe.
Igrzyska dzieci
Dziewczęta miejsce I – skład zespół;
Opiekun: Marek Zblewski
Chłopcy miejsce II – skład zespołu:
Opiekun: Beata Bronowicka
Igrzyska Młodzieży
Dziewczęta miejsce II – skład zespołu:
Opiekun: Cezary Marciniak / Dariusz Odej
Chłopcy miejsce II– skład zespołu:
Opiekun: Marcin Gałat
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Już 27 września 2023 r. rozpoczęły się zmagania sportowe w ramach GSM 2023/2024. Jako pierwsze międzyszkolne zawody, rozegrano na Nadwarciańskich Błoniach Indywidualne Biegi Przełajowe.
W poszczególnych kategoriach wiekowych uczestniczyło ok. 500 młodych zawodniczek i zawodników.
Start uczniów naszej szkoły zakończył się sukcesami zarówno w kategorii Igrzysk Dzieci (kl. IV – VI), jak i Igrzysk Młodzieży (kl.VII – VIII).
I tak zdobywcami pierwszych medali i dyplomów zostali:
- w kat. Dzieci:
Bielecka Hanna – I m. kl. 506
Slota Solomija – II m. kl. 507
Nicpoń Cezary – I m. kl. 606
- w kat. Młodzieży:
Byczkowski Wojciech – II m. kl.703
Nauczycielom wf i pozostałym zawodnikom gratulujemy dobrego startu i dziękujemy wszystkim za godne reprezentowanie SP 20 w zawodach.
Opiekunami zawodników byli: p. B. Bronowicka, p. M. Gałat, p. C. Marciniak i p. K. Dworak.
Beata Bronowicka
W czwartek 28 września 2023 r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Podczas apelu młodszej grupy wiekowej, z przejęciem przypomnieliśmy sobie trudną historię początków II Wojny Światowej, kiedy to oprawca niespodziewanie zaatakował Wojskową Składnicę Tranzytową u wybrzeży Bałtyku na półwyspie Westerplatte. Bohaterowie tej heroicznej walki, w obronie naszej Ojczyzny, pozostają w naszej pamięci i w naszych sercach.
Pamięć o Bohaterach z Westerplatte oddaliśmy też podczas działań twórczych w pracach grupowych, tuż po zakończeniu uroczystego apelu. Efekty wspólnej pracy uczniów można było podziwiać podczas klasowych wystaw.
Kasia Bielska
28 września 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania i pasowania na uczniów. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 20. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze.
Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie na ucznia wielkim ołówkiem przez Pana Dyrektora Jerzego Koziurę. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz obiecały rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. O tym ważnym wydarzeniu przypominać im będą otrzymane dyplomy i medale.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów i wspaniałej szkolnej przygody!
Kasia Bielska
29 września 2023 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Podczas spotkań czytelniczych z zaproszonymi gośćmi uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów literatury dziecięcej. Czytały dzieciom: p. Dyrektor Dorota Lisowska, bibliotekarki p. Jolanta Tokarek i p. Agnieszka Zatylna oraz pielęgniarka p. Wiesława Majdańska. Podczas przerw dzieci miały też okazję skorzystać ze specjalnej STREFY CZYTANIA i oddać się przyjemności obcowania z książką.
To był dzień pełen czytelniczych wrażeń, który dopełniła działalność twórcza - wykonanie zakładki do ulubionej książki.
Pamiętajcie, korzyści z czytania są ogromne, szczególnie dla rozwoju poznawczego, wyobraźni, koncentracji i uważności.
Już to wiecie, ale przypomnimy "kto pyta nie błądzi, a kto czyta ten rządzi". ❤️📚❤️
Organizatorzy: Mariola Mogły, Małgorzata Protoklitow, Katarzyna Bielska
Kasia Bielska
28 września br. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – obrońców Westerplatte – których imię nosi nasza szkoła. To ONI przez 7 dni, zamiast 12 godzin, bronili półwyspu przed okrutnym wrogiem, Niemcami. Przegrali, ale pokazali, że wolności Ojczyzny trzeba bronić, nawet za cenę własnego życia.
By o nich pamiętać, by brać z nich wzór do naśladowania, w naszej szkole z okazji szkolnego święta odbyło się wiele wydarzeń. Między innymi, to co najbardziej zapadło w serca, to piękne spotkanie klas IV, V, VIII pod tablicą pamiątkową w holu głównym szkoły. Podczas 40-minutowego spotkania, w grupach, uczniowie mieli okazję wysłuchać wzruszającego programu słowno-muzycznego, okolicznościowego przemówienia Dyrektor szkoły oraz złożyć BOHATEROM w podziękowaniu białe i czerwone róże pod tablicą upamiętniającą ich czyny.
Oprócz emocjonalnego spotkania uczniowie klas IV kolorowali Pomnik Obrońców Wybrzeża, a efekty ich pracy wiszą w holu głównym na oknach; uczniowie klas V wykonali kwiaty dla BOHATERÓW, których wiązanka złożona jest pod tablicą pamiątkową a uczniowie klas VIII wykonali plakaty pt. Nigdy więcej wojny. Efekty ich pracy wiszą również w holu głównym.
Na tym jednak nie koniec. Kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona Szkoły były również wirtualne odwiedziny na Westerplatte, quiz nt. obrony Westerplatte oraz gra historyczna oparta na motywach obrony półwyspu. Uczniowie dowiedzieli się kim byli naprawdę BOHATEROWIE, jak wyglądała walka, czym dysponowali, by się bronić przed miażdżącą przewagą wroga i jakie emocje nimi targały.
I niech tak zostanie, niech każdego roku będzie w naszej szkole taki piękny dzień, gdzie bardzo młodzi ludzie będą składać kwiaty w podziękowaniu swoim patronom, ze wzruszeniem podchodzić pod tablicę pamiątkową i w sercach odczuwać emocje, których może do tej pory nie czuli. Ale czy na pewno kolejne pokolenia będą PAMIĘTAĆ…
18 września 2023 r. klasa 208 zawitała do Zdroiska do Leśnej BAZY PINE edukacja w naturze. Pani Maria Lebioda, czyli niesamowita Maruszka przygotowała dla nas 4 godzinne warsztaty, podczas których uczniowie odkrywali zakamarki lasu, ucząc się współpracy, współdziałania, dobrej komunikacji oraz poznając skuteczne sposoby rozwiązywania konfliktów. Spotkanie miało na celu integrację zespołu klasowego oraz pogłębienie bliskich, życzliwych relacji między uczniami. A wszystko to w bliskości z naturą!
Katarzyna Bielska
Nasza szkoła w tym roku rozpoczyna projekt we współpracy z PAH (Polską Akcją Humanitarną). Znaleźliśmy się w gronie 10 szkół podstawowych zakwalifikowanych do programu Globalnie i Krytycznie w Szkole. Grupę projektową stanowi klasa 702 wraz z opiekunkami Anetą Beresińską i Agnieszką Pawlus.
Program przede wszystkim wspiera proces wychowawczy w szkole - kształtuje postawy otwartości, szacunku, osobistego zaangażowania, a także gotowości do ustawicznego uczenia się i zadawania sobie pytań „dlaczego?” „czy na pewno?”, „a co jeśli…?”.
„Rok w programie „Globalnie i Krytycznie w Szkole” to czas na uświadomienie sobie istnienia globalnych współzależności, poznania ich i zauważania w codziennym życiu i codziennych wyborach. To przestrzeń na dyskusję o aktualnych i ważnych społecznie tematach, ale także na przyjrzenie się temu, jak media kształtują nasze wyobrażenie o świecie i postrzeganie innych oraz poznanie perspektywy osób ciemnoskórych i pochodzących spoza Polski. W programie poruszymy w nim m.in. tematy: kryzysu klimatycznego, migracji i uchodźstwa, nierówności, rasizmu, odpowiedzialnej konsumpcji i aktywnych działań na rzecz globalnych wyzwań (wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju).(PAH)
Będziemy wspólnie próbować zrozumieć jak jesteśmy powiązani ze światem i współodpowiedzialni za to co się na nim dzieje. Będziemy uczyć się krytycznie podchodzić do przekazów medialnych dotyczących spraw globalnych (m.in. zmiany klimatu, głodu, migracji czy rasizmu).
Za nami już pierwsze webinary, spotkania międzyszkolne oraz 3-dniowe, bardzo intensywne, szkolenie nauczycielek. A przed nami rok wielu działań , inspiracji, nowe doświadczenia, które z pewnością wpłyną na rozwój umiejętności i poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji globalnej. Wierzymy, iż nauczymy się dyskutować na ważne społecznie tematy, wprowadzimy tematy globalne na zajęcia oraz zaangażujemy młodzież do działań na rzecz bardziej otwartego i solidarnego świata.
Agnieszka Pawlus i Aneta Beresińska
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Gorzowie Wielkopolskim |
E-mail szkoły: | sp20@edu.gorzow.pl |
Telefon: | (095) 722-94-55 |
Adres szkoły: | ul. Szarych Szeregów 7 66-400 Gorzów Wielkopolski Poland |